Utazás kutyával az EU határain kívülre
Ebben a blog cikkünkben annak jártunk utána, hogy mit kell tennünk, ha az EU határain kívülre szeretnénk utazni a kutyánkkal.
Az autóval történő overland utazáshoz szükséges előkészületekről írunk, mivel az overlandereknek ezek fontos információk.
Ha a kutyádat szeretnéd magaddal vinni egy autós nyaralásra például Boszniába, Montenegróba és Albániába, akkor több fontos tényezőt is figyelembe kell venni. Az alábbiakban összegyűjtöttem a legfontosabb információkat és teendőket:
- Útlevelek és azonosítás
- Kisállat útlevél: A kutyának szüksége van egy érvényes kisállat útlevélre (Pet Passport), amelyet állatorvos állít ki. Ez tartalmazza az állat azonosítását, chip számát, oltási adatait és egészségi állapotát.
- Mikrochip: A kutyának rendelkeznie kell egy mikrochippel. A kutyachip egy rizsszem méretű mikrochip, amit a kutya (és ma már egyre több macska) bőre alá ültetnek, rajta a kutya és a gazda adataival. Magyarországon 2010 óta kötelező chippel ellátni a kutyákat, 2013 óta ellenőrzik is. A chip egy egyedi azonosító számmal és vonalkóddal látja el az állatot.
- Oltások és egészségügyi követelmények
- Veszettség elleni oltás: A kutyának érvényes veszettség elleni oltással kell rendelkeznie.
- Egészségügyi igazolás: Az állatorvostól érdemes beszerezni egy egészségügyi igazolást, amely igazolja, hogy a kutya egészséges és alkalmas az utazásra. Egyes országok megkövetelhetik ezt a dokumentumot.
- Féregtelenítés: Bizonyos országok előírhatják, hogy a kutyának féregtelenítő kezelésen kell átesnie az utazás előtt. Érdemes az állatorvossal konzultálni erről.
- Belépési követelmények
Bosznia-Hercegovina:
- Az EU-n kívüli országokból érkező kutyáknak rendelkezniük kell kisállat útlevéllel és érvényes veszettség elleni oltással.
- Egészségügyi igazolás ajánlott.
Montenegró:
- Hasonló követelmények, mint Bosznia-Hercegovinában: érvényes kisállat útlevél és veszettség elleni oltás szükséges.
- Egészségügyi igazolás ajánlott.
Albánia:
- Érvényes kisállat útlevél és veszettség elleni oltás szükséges.
- Egészségügyi igazolás ajánlott.
Szerbia
- Érvényes kisállat útlevél és veszettség elleni oltás szükséges.
- Egészségügyi igazolás ajánlott.
- Utazás és szállítás
- Biztonság: Az autós utazás során gondoskodj a kutya biztonságáról. Használj kutyaülést vagy kutyahordozót, hogy biztonságban legyen az utazás alatt.
- Megállók: Tervezd meg az utazást úgy, hogy rendszeresen megállj pihenni, sétáltatni a kutyát és biztosítani számára a friss vizet.
- Hőmérséklet: Ügyelj arra, hogy az autóban ne legyen túl meleg, különösen nyáron. Ne hagyd a kutyát felügyelet nélkül az autóban.
- Szállások és egyéb előkészületek
- Kutyabarát szállások: Előre keresd meg és foglalj kutyabarát szállásokat. Győződj meg arról, hogy a szálláshelyek elfogadják a kutyákat és megfelelőek a számára.
- Helyi szabályok: Tájékozódj a helyi kutyás szabályokról és előírásokról a célországokban, például a póráz használatáról és a kutyák engedélyezett helyeiről.
- Biztosítás
- Kutyabiztosítás: Érdemes kötni egy nemzetközi utasbiztosítást, amely fedezi a kutyával kapcsolatos esetleges orvosi költségeket.
- Egyéb hasznos tippek
- Elsősegély készlet: Készíts egy kutya elsősegély készletet az utazásra, amely tartalmazza az alapvető gyógyszereket és kötszereket.
- Élelem és víz: Gondoskodj elegendő kutyaeledelről és friss vízről az utazás teljes időtartamára.
Ezek az előkészületek és teendők segítenek biztosítani, hogy a kutya biztonságban és egészségesen utazhasson veletek, és élvezhesse a nyaralást.
A kisállat útlevél készítésénél a kutyánk állatorvosa lesz az első lépés. Fontos, hogy a veszettség elleni védőoltások rendben legyenek, mivel a vérben a veszettség vírusával szembeni ellenanyagot fogják ellenőrizni. Ha még nem volt veszettség elleni oltása a kutyánknak, akkor az oltást legalább 21 nappal a vizsgálat előtt kell beadni. Ennyi idő alatt alakul ki a veszettség elleni védettség.
Az orvosunk vért vett a kutyáktól, amit a fővárosban személyesen be kellett vinnünk a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóság Virológiai Laboratóriumába, aminek a címe 1143. Budapest Tábornok utca 2. Ha az időjárás engedi, és nincs nagy meleg, akkor futárral is be szokták küldeni a mintákat, de esetünkben ezt nem vállalták, mivel augusztusban nagyon meleg volt.
A NÉBIH-nél jelezhetjük, hogy sürgős a vizsgálat eredménye, és akkor be tudunk érte menni, így csökken a várakozási idő. Alapesetben postai kiszállítással küldik. Az MPL hozta ki küldeményként utánvétellel az eredményt.
A vérvizsgálat díja kutyánként 26827 Ft volt. 2024. 08. 28-án vittük be a mintákat, és szeptember 5-én a futárszolgálattal kaptuk kézhez az eredményt. A háziorvos a vérvételért, és az útlevél kiállításáért még plusz összeget kért el, ami orvosonként változhat. Az útlevél készítés összesen 40000 Ft körül készül el 2024-ben.
Fontos, hogy ne sokáig húzzuk az időt, a vér levétele után lehetőleg minél hamarabb, közvetlenül a vérvétel után induljunk el vele. Nincs a héten minden nap ilyen vizsgálat. Ha például szerdáig beérkezik a vér, akkor következő hét kedden lesz kész az eredmény. Nagy melegben célszerű jégakkuval egy hűtőtáskában szállítani, de arra ügyeljünk, hogy a vér ne érintkezzen közvetlenül a jégakkuval, mert ha megfagy, akkor már nem tudják használni a vizsgálathoz.
Az interneten olvasható a hivatal nyitvatartása, de a telefonon kapott információ szerint a vért 0-24 órában átveszik. Nagyon kedves éjszakai portás bácsi vette át a mintákat, és ki kellett töltenünk ott egy papírt, ahol azt kellett beírnunk, ki a beküldő állatorvos, milyen állat vére van az ampullában, és milyen célból kérjük a vizsgálatot. Esetünkben a kisállat útlevél volt a cél. Ott kaptunk egy sorszámot, amit a mintára is ráragasztottak, ezt írjuk fel magunknak, mert ha valami gond lenne, akkor erre a számra hivatkozva tudunk érdeklődni.
Az állatorvosunknak ki kell töltenie egy nyomtatványt, amin fontos, hogy legyen beikszelve, hogy külföldre utazunk, és angol nyelvű változatot is kérünk a magyar mellett! Egyébként a vizsgálatot végző osztályon mondták, hogy ha nincs az angol nyelvű változat kérése bejelölve, akkor is megkapjuk, mert látják, hogy útlevélhez kell.
Amikor kész az eredmény az állatorvosunk kiállítja az útlevelet. Az oltási könyvből átmásolja a kutyánk adatait. Ezután már az oltási könyvet az útlevél fogja váltani, mindig ezt kell vinnünk az elkövetkező oltásokhoz. Az eredmény Pozitív 0,5 NE (nemzetközi egység) milliliterenként fölött kell legyen. Ha ezt látod, minden rendben:
„Pozitív - Veszettség vírus elleni ellenanyag titer >0,5 NE (vagy =0,5 NE), megfelelő”
Az FAVN (Fluorescent Antibody Virus Neutralisation test) néven ismert szerológiai vizsgálattal azt állapítják meg, hogy az állat vérsavójában lévő veszettség elleni ellenanyagok mennyisége („titer”) eléri-e az előírt határértéket, ami 0,5 NE (nemzetközi egység) milliliterenként.
Nagyon fontos, hogy a következő évi veszettség oltással egy napot sem szabad késned, mert akkor megszakad a folytonosság, újra meg kell csináltatni a vérvételt, ami nem kevés idő, és pénz. Több ország megköveteli, hogy utazás előtt 3 nappal legyen a kutya féregtelenítve, amit az orvossal kell igazoltatni. Közvetlenül utazás előtt kell ezt elvégezni.
Ezek 2024. augusztusi információk, a blog arra szolgál, hogy körülbelül mire számíthatsz. Az aktuális szabályokról, és a vérvételről az állatorvosodtól tájékozódj.