Kempingezési tanácsok
Nem csak tavasztól őszig tudunk kempingezni. Egy megfelelő sátor, hálózsák, és egy fűtő alkalmatosság segítségével akár télen is nekivághatunk a nagy kalandnak. Érdemes betartani a biztonságunk érdekében pár szabályt és tanácsot.
Előkészületek:
Tervezd meg előre úti célodat, és ismerd meg a területet, ahol túrázni kempingezni fogsz.
Értesülj a helyi időjárási körülményekről és hőmérsékleti változásokról.
Készíts egy útitervet, és hagyd meg valakinek az adataidat, ha önállóan mész túrázni, ha esetleg segítségre lenne szükséged valaki tudja merre jársz.
Ne felejts el magaddal vinni alapvető felszerelést, mint például térkép, iránytű, elsősegélycsomag, élelem és víz.
Öltözz rétegesen, és vigyél magaddal időjáráshoz és hőmérsékletváltozáshoz igazodó ruházatot. Hidegebb éjszakákon, mikor már kicsit nyirkosabb az idő, célszerű a másnapi váltóruhádat betenni egy zacskóba, hogy reggelre ne legyen vizes a sátorban.
Válassz megfelelő túracipőt vagy bakancsot, és használj zoknit, ami miatt csökkented a dörzsölődést és a hólyagok kialakulását.
Időjárás és környezet:
Figyelj az aktuális időjárásra, és ne indulj el, ha rossz idő várható.
Ne hagyj szemetet a természetben. Mindig tartsd tiszteletben a természetet és más túrázókat.
Táplálkozás és hidratáltság:
Tervezd meg az étkezésedet, és hozz elég élelmet és vizet magaddal.
Biztonság:
Ha egyedül vagy, értesíts valakit a terveidről, és tartsd a kapcsolatot a túra során, mindig tudja épp merre jársz.
Ismerd meg a veszélyforrásokat a kiránduló, vagy kempingező helyeden, például a vadállatokat és a veszélyes növényeket, és lehetőleg kerüld el őket.
Útvonal és térkép:
Kövesd az előre megtervezett útvonalat, és ne térj le róla.
Használj térképet és iránytűt, és ismerd fel a fontos tájékozódási pontokat.
Egészségügyi szempontok:
Ha gyógyszereket szedsz, ne felejtsd el magaddal vinni őket.
Veszélyes helyzetek:
Vészjelzésre vigyél magaddal valamilyen eszközt például egy sípot a segítségkéréshez.
Ha eltévedsz, ne ess pánikba, hanem próbálj nyugodt maradni és észszerűen gondolkodni.
Környezetvédelem:
Ne zavarj meg vagy károsíts meg természeti élőhelyeket és állatokat. Tartsd távol magadat és kutyádat a vadállatoktól.
Csoportos túrák:
Ha csoporttal mész, maradjatok együtt, és ne hagyjatok senkit magára.
Az erdőben kempingezés során fontos betartani a természetvédelmi és helyi szabályokat, hogy megóvjuk a környezetet és biztonságban érezhessük magunkat. Az alábbiakban néhány általános szabályt találsz, amikre érdemes figyelni erdei kempingezés során:
Engedély és információk: Győződj meg róla, hogy van-e szükséged engedélyre az erdei kempingezéshez. Tájékozódj az adott területre vonatkozó szabályokról és előírásokról, és kérj tájékoztatást a helyi hatóságoktól vagy erdészettől. Ez azért fontos, mert soha nem tudhatod, mikor van éppen vadász szezon az adott területen, és így veszélynek teheted ki magad.
Táborhely kiválasztása: Válassz megfelelő táborhelyet, amely lehetőleg ne legyen messze a vízparttól, patakoktól vagy forrásoktól.
Szemetelés és hulladékkezelés: Ne hagyj hátra szemetet vagy hulladékot. Mindent, amit magaddal vittél, vigyél is el onnan. Használj biológiailag lebomló mosogatószert, és tartsd tisztán a táborhelyet.
Tűzgyújtás: Ellenőrzött körülmények között, a helyi előírásoknak megfelelően gyújthatsz tüzet. Használj tűzrakó helyet vagy kemping tűzhelyt, és soha ne hagyj felügyelet nélkül égő tüzet.
Vadállatok és növények: Ne zavarj meg vagy etess meg vadállatokat, és kerüld el a veszélyes növényeket. Tartsd pórázon a kutyádat az erdőben.
Csend és nyugalom: Tartsd tiszteletben más kempingezők nyugalmát. Ne hallgass hangosan zenét.
Tiszta vízforrások: Ha a környéken nincs hozzáférhető ivóvízforrás, hozz elég ivóvizet magaddal. Ha tó, vagy patak partján kempingezel szerezz be vízszűrőt vagy tisztítótablettákat a víz megtisztításához.
Térkép és irányítás: Ismerd fel az erdei útvonalakat és azokat a területeket, amelyekre mehetsz. Használj térképet és iránytűt. Ne térj le az útról vagy a kijelölt ösvényekről.
Lángok ellenőrzése: Ha tüzet gyújtasz, mindig legyen kéznél oltóeszköz, például homok vagy víz. Ellenőrizd, hogy a tűz körül nincs száraz növényzet vagy tűzveszélyes anyag.
Éjszakai fény: Az éjszakai fény használatakor kerüld a túlzott fénykibocsátást. A legpraktikusabb, ha egy fejlámpát szerzel be, hiszen sokszor kerülhetsz olyan helyzetbe, hogy a sötétben mindkét kezedre szükséged van, és még világítanod is kellene.
Mindig legyél felelősségteljes és figyelmes túrázó, és élvezd a természet szépségeit.
Magyarországon a kempingezés és sátrazás szabályozását a helyi hatóságok, erdészeti és természetvédelmi szervezetek, valamint a magántulajdonban lévő területek tulajdonosai határozzák meg. A szabályok területenként változhatnak, ezért fontos, hogy minden kempingezés előtt tájékozódj az adott területre vonatkozó szabályokról. Természetvédelmi területeken is más szabályok vannak érvényben.
Az alábbiakban néhány forrást találsz, ahol tájékozódhatsz arról, hogy egy adott területen szabad-e sátrazni:
Az Erdőtörvény (2009. évi XXXVII. Törvény) rendelkezik ezekről a szabályokról amelyet elolvashattok a linken:
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0900037.TV )
Pár fontosabb információt kiemeltem a törvényből, ha valaki nem találta volna meg a hosszú szövegben az ide vonatkozó részt:
Az erdő látogatása
- § (1)* Az erdőben – annak rendeltetésétől függetlenül – pihenés, üdülés, sportolás és kirándulás céljából gyalogosan, emberi erővel hajtott kerékpárral, lóval, valamint az erdészeti feltáróhálózat részét képező erdei úton sport vagy turisztikai célú, lóval vontatott járművel bárki saját felelősségére közlekedhet, illetve ott tartózkodhat, amit az erdőgazdálkodó tűrni köteles, kivéve, ha
- a) más jogszabály azt korlátozza, vagy
- b) az arra jogosult a látogatás korlátozását az e törvényben foglaltak alapján elrendelte.
(1a) * Az állam illetve a helyi önkormányzat 100%-os tulajdonában nem álló erdőben az erdészeti feltáróhálózat részét képező erdei úton kívül való lovaglást, és emberi erővel hajtott kerékpárral való közlekedést az erdőgazdálkodó korlátozhatja, illetve megtilthatja, ha a terület tulajdoni jellegét és a korlátozást, illetve tiltást a területen megfelelően jelzi.
(1b) * Az erdőben abban az esetben lehet a megjelölt turistaúton kerékpározni és lovagolni, a megjelölt kerékpáros úton lovagolni, ha az együttes használat lehetősége jelzéssel az adott turistaúton vagy kerékpáros úton megjelölésre került.
- § (1)* Az erdőben látogatás céljából járművel – ideértve a nem sport vagy turisztikai célú, lóval vontatott járművet, valamint a nem csak emberi erővel hajtott kerékpárt is – közlekedni csak
- a) a közforgalom számára megnyitott erdészeti magánúton,
- b) a (2) bekezdés szerint járműközlekedésre kijelölt erdei úton, valamint
- c) az erdőgazdálkodó beleegyezésével az erdészeti feltáróhálózat részét képező egyéb erdei úton
szabad.
(2) * Erdőben erdészeti feltáróhálózat részét képező utat járműközlekedésre az erdőgazdálkodó javaslata alapján vagy harmadik fél kezdeményezése esetén az erdőgazdálkodó egyetértésével az erdészeti hatóság jelöl ki.
(3) Az erdészeti hatóság a kijelölést az út műszaki tulajdonságaihoz igazodva egyes járműfajtákra korlátozhatja.
(4) * Az erdőben járműközlekedésre kijelölt utat mindenki saját felelősségére veheti igénybe.
(5) *
92/A. § * Erdőben, illetve az erdészeti feltáróhálózat részét képező erdei úton quaddal, terep-motorkerékpárral, segédmotoros kerékpárral, valamint motorkerékpárral – erdőgazdálkodási célú járműforgalom kivételével – közlekedni tilos.
- § (1) Az erdőgazdálkodó hozzájárulásával szabad az erdőben:
- a) huszonnégy órát meghaladóan üdülési, illetőleg sportolási célból tartózkodni, táborozni, továbbá sátrat felverni;
- b) turistaútvonalat kijelölni és létesíteni;
- c) turisztikai berendezést, létesítményt építeni és fenntartani;
- d) ideiglenes árusítóhelyet üzemeltetni;
- e) e törvényben külön nem nevesített sportversenyt rendezni.
(6) Turista útvonalat jól láthatóan, az e törvény végrehajtására kiadott jogszabály szerint jelzéssel kell megjelölni, és nyilván kell tartani.
- § (1) Az erdőgazdálkodó átmenetileg korlátozhatja és feltételhez kötheti az erdő egyes részeinek látogatását, amennyiben az ott-tartózkodás
- a) életet vagy testi épséget veszélyezteti, vagy
- b) az egyes erdőgazdálkodási munkák végzését veszélyezteti vagy akadályozza.
(2) A vadászat időtartamára a vadászatra jogosult az erdőgazdálkodó hozzájárulásával átmenetileg korlátozhatja az erdő egyes részeinek a látogatását.
(3) * A Magyar Honvédség szervezetei az erdőgazdálkodó és az erdészeti hatóság tájékoztatása mellett korlátozhatják a honvédelmi rendeltetésű erdő látogatását, valamint annak területére való bármilyen célú belépést, ha a területen folyó katonai tevékenység az élet-, baleset-, illetve vagyonbiztonságot veszélyezteti, vagy az ott tartózkodás a katonai tevékenységet akadályozza.
(4) * Katonai lőterek és gyakorlóterek biztonságos üzemeltetése érdekében a lőtér és a gyakorlótér működtetéséért felelős parancsnok az erdő látogatását, valamint az erdőben végzett tevékenységet a szükséges mértékben nem honvédelmi rendeltetésű erdő esetén is korlátozhatja.
- § Az erdő látogatásának korlátozását a helyben szokásos módon kell kihirdetni, valamint figyelmeztető táblák kihelyezésével gondoskodni kell a megfelelő tájékoztatásról.
Eddig az idézet a törvényből. Pár sort kihagytam belőle, a fontosabb, ehhez a témához inkább kapcsolódó részeket másoltam be.
Erdészeti hivatalok: Az erdészeti hivatalok általában felvilágosítást adnak a sátrazásra vonatkozó szabályokról és engedélyekről az adott erdőterületen vagy nemzeti parkban. A Magyarországi Erdészeti Egyesület weboldalán is találhatsz hasznos információkat. https://www.oee.hu/esemenyek
Természetvédelmi területek: A természetvédelmi területeken szigorúbb szabályok vonatkozhatnak a kempingezésre. A Nemzeti Parkok hivatalos honlapján és az ott dolgozó parkőröknél érdeklődhetünk az aktuális előírásokról.
Turisztikai információs központok: A turisztikai információs központokban szintén tudnak segíteni az adott térségben érvényes sátrazási szabályokkal kapcsolatban.
Online források: Az interneten keresgélve megtalálhatod az adott területre vonatkozó speciális szabályokat és engedélyeket. Kereshetsz olyan weboldalakat is, ahol túrázók megosztják tapasztalataikat és információikat a sátrazásról. A Facebookon is nagyon sok ilyen csoportot találsz.
Kempingezési applikációk: Néhány kempingezési és túrázási alkalmazás tartalmazhat információt a kempingezési lehetőségekről és a szabályokról az adott területeken.
Az applikációk népszerűsége és használhatósága folyamatosan változhat, így nincs egyetlen "legjobb" kempingezési alkalmazás Magyarországon vagy bárhol máshol.
Vadkempingezés során a megfelelő felszerelés létfontosságú a biztonság és kényelem érdekében. Az alábbiakban láthattok néhány fontos felszerelést, amire szükségetek lehet kempingezés során:
- Sátor: Egy jó minőségű, könnyű súlyú sátor védelmet nyújt az időjárási elemek és a rovarok ellen. Válassz sátrat, amely megfelel a tervezett időjárási körülményeknek. Ha autóval mész a kempingezés helyszínére egy árnyékoló sátor is nagyon hasznos lehet a tűző nap ellen.
- Hálózsák: A megfelelő hálózsák kiválasztása kulcsfontosságú. Figyelj a hőmérsékleti tartományra és az időjárási viszonyokra. A téli kempingezéshez például melegebb hálózsákra van szükség.
- Alátét vagy matrac: Az alátét vagy matrac segít elkerülni a testhő elvesztését és kényelmesebbé teszi az alvást.
- Térkép és iránytű: Ismerd meg a környezetedet, és tartsd az irányt az eltévedések elkerülése érdekében.
- Elsősegélycsomag: Mindig legyen nálad egy kis elsősegélycsomag, amely tartalmaz sebtapaszokat, fertőtlenítőszereket, fájdalomcsillapítókat és egyéb alapvető orvosi felszereléseket.
- Tűzgyújtó és felszerelés a tűzrakáshoz: Ha tüzet szeretnél rakni, gondoskodj gyufáról, öngyújtóról vagy tűzgyújtóról, valamint tűzrakó eszközökről.
- Vízforrás: Hagyományosan egy víztisztító szűrő vagy víztisztító tabletta használata ajánlott, hogy biztonságos ivóvizet biztosíts magadnak, ha nincs lehetőséged elegendő vizet magaddal vinni.
- Élelem és felszerelés a főzéshez: Vigyél magaddal elegendő élelmet, és használj gáztűzhelyet vagy grillt a főzéshez. Ne felejtsd el az edényeket, evőeszközöket és tányérokat.
- Megfelelő ruházat: Réteges öltözködésre van szükség, és mindig készülj fel az időjárás változásaira. Tartalék ruházat is fontos lehet.
- Zsák vagy hátizsák: Válassz strapabírót és kényelmes hátizsákot vagy zsákot a felszereléshez.
- Kullancs és szúnyogriasztó tabletta, spray: Ezek a szezonális veszélyeket, például a kullancsok által terjesztett betegségeket megelőző tabletták vagy sprayk.
- Fáklyák és fejlámpák: A megfelelő világítás segít a sötétben való tájékozódásban és a sátorban való tevékenységekben.
- Szemeteszsák: Fontos, hogy ne hagyj hátra szemetet a természetben. Vigyél magaddal szemeteszsákot a hulladék begyűjtéséhez.
- Kommunikációs eszközök: Mobiltelefon vagy műholdas telefon hatékony a sürgős kommunikációban és a segítségkérésben, ha szükséges. Mobiltelefon nem biztos, hogy minden esetben működik. Ez az adott terület térerő lefedettségétől függ. Ezért is fontos, hogy olyan térképes alkalmazást használj, ami net nélkül is működik.
- Térképek és információk: Gyűjts be előre a területről információkat, térképek, időjárás-előrejelzések és helyi szabályok segítségével.
Mindig gondoskodj róla, hogy a felszerelés megfeleljen az adott körülményeknek és a tervezett tevékenységeknek, és mindig készülj fel váratlan helyzetekre vadkempingezés során.
A vadkempingezés egyedül is élvezhető és biztonságos tevékenység lehet, de fontos megfontolni néhány tényezőt és felkészülni a kihívásokra:
Tapasztalat és készségek: Ha kezdő vagy a vadkemping terén, jó ötlet lehet tapasztalt túrázók vagy kempingezők társaságában kezdeni, hogy tanulj tőlük. Ismerd meg az alapvető túlélési és kempingezési készségeket, például a tűzgyújtást, az elsősegélynyújtást és az élelemforrások megtalálását.
Tájékozottság: Ismerd meg a területet, ahol vadkempingezni szeretnél. Tanulmányozd a térképet, ismerd fel a fontos tájékozódási pontokat, és tartsd az irányt. Ne indulj el úgy, hogy nincs róla információd, hogy mire számíthatsz.
Biztonság: Ha egyedül vadkempingezel fontos előre készülni a váratlan helyzetekre. Tarts egy mobiltelefont vagy műholdas telefont a sürgős kommunikációhoz, és értesíts egy ismerőst vagy családtagot a terveidről.
Időjárás: Az időjárás nagy szerepet játszik a vadkempingezés sikerében és biztonságában. Figyelj az aktuális időjárási előrejelzésekre, és ne indulj el olyan időben vagy időjárási körülmények között, amelyek veszélyt jelenthetnek.
Táplálkozás és víz: Vigyél magaddal elég élelmet és víztartalékot, és ismerd fel a természetes élelemforrásokat, ha szükséges. Az élelem és a víz fontos a túléléshez.
Balesetek és veszélyek: Ismerd fel a környezet veszélyeit, például vadállatokat és növényeket, amelyek allergiás reakciókat válthatnak ki. Legyél mindig nagyon óvatos.
Néhány további fontos dolog, amiről érdemes még szót ejteni:
Biológiai szükségletek: A kempingezés során a higiénia kérdése is fontos. Tájékozódj előre, hogy az adott területen van-e nyilvános WC, és ha nincs, készülj fel erre a kihívásra például egy hordozható WC-vel. Az autóra szerelhetünk zuhanyzót, ami egyben öltöző sátornak is kíváló.
Tűzvédelem: Ha tervezel tábortüzet rakni, tartsd be a tűzvédelmi szabályokat, és mindig légy óvatos a tűzzel. Ne hagyj égő tüzet felügyelet nélkül, és mindig készíts elő tűzoltó eszközöket.
Testünk védelme: Gondoskodj a tested védelemről a napvédő krém, sapka és napszemüveg használatával.
Áramforrás és elektromos eszközök: Ha tervezel elektromos eszközöket használni a kempingezés során (pl. hordozható töltők, zenelejátszók stb.), gondoskodj arról, hogy legyen elérhető áramforrás vagy akkumulátor.
Zaj és csend: Az erdőben vagy a természetben való tartózkodás során tartsd tiszteletben a csendet és azokat, akik körülötted vannak. A túlzott hangerő zavarhatja a környezetedet és más kempingezőket.
Háziállatok: Ha kutyát vagy más háziállatot viszel magaddal, győződj meg róla, hogy az adott területen engedélyezett-e a háziállatok tartása, és tartsd be a helyi szabályokat.
Mindenkinek kellemes kempingezést kívánok.
Kemping és túrafelszereléseinket itt találod!