
Tunézia 2025 január
Tunéziában jártunk 2025 januárjában. Több mint két hetet töltöttünk az országban, megosztunk veletek pár információt blogunkban, ha esetleg ti is szeretnétek ellátogatni oda.
Olaszországból komppal lehet eljutni Tunisba. A komp Genovából és Civitavecchiaból is indul.
Mi Civitavecchiaból indultunk a Grimaldi lines járatával. Az autóút Szlovénián keresztül 12 és fél óra, de számolni kell a pihenőkkel, tankolásokkal, így időben el kell indulnunk, hogy a komp indulása előtt 3 órával már a kikötőben lehessünk. A Genovába vezető út autóval kicsit rövidebb, de a komp menetideje jóval hosszabb, körülbelül 30 óra, míg Civitavecchiaból 18 és fél óra alatt érkezünk meg Tunisba. Árban is kedvezőbb sokkal az útiköltség ezen az útvonalon.
Be kell indulás előtt a Grimaldi irodában csekkolni, és csak utána lehet a komp bejáratához menni, sorba állni, és várakozni a feljutásra. A Grimaldi ebéd, vacsora kínálatában szerepelt a pizza, megrendeltük, kifizettük előre, de a kompon már nem volt elérhető, helyette tésztát kaptunk. Ha teheted bérelj kabint, mert nagyon hosszú az út, és a helyiek a büfében a folyosókon, és mindenhol, ahol szabad hely van a földön alszanak, alig volt hely, ahol közlekedni lehetett. A kompra felszállás nem volt sokkal bonyolultabb, mintha csak Szardíniára mentünk volna át, viszont annál nagyobb ellenőrzésben volt részünk mikor megérkeztünk Tunisba. A rendőrségi belépési ellenőrzésen be kellett mutatni az útlevelet, a visszafelé szóló kompjegyet, és a hotel foglalást minden egyes napra, amíg ott tartózkodunk. Mi már a tunéziai nagykövetség oldalán láttuk ezt a szabályozást, de több ismerősünk is azt mondta, nyugodtan menjünk sátorral, és mondjuk a belépéskor, hogy kempingben fogunk aludni, minden rendben lesz. Hát sajnos nem így volt. Lehetséges, hogy csak egy nagyon túlbuzgó határőrt fogtunk ki, de addig nem engedtek belépni az országba, míg be nem mutattuk a hotel foglalásunkat minden egyes éjszakára. Telefonon sikerült intéznünk a szállást, és így engedtek csak tovább.
Bemásolom nektek ide a https://konzinfo.mfa.gov.hu/utazasi-tanacsok-orszagonkent/tunezia# honlapján lévő tájékoztatót, hogy fel tudjatok rá készülni:
„Hajóval történő beutazás esetén több európai konzuli hivatal arról számolt be, hogy a tengeri úton érkező utasaikat megállították, vagy adott esetben a belépést megtagadták és az utasokat vissza is küldték Olaszországba. A tapasztalatok szerint a belépés megtagadása minden esetben a szállodafoglalás hiánya, vagy ki nem fizetett szállodafoglalás, vagy visszaútra szóló hajójegy hiánya volt („nem igazolt beutazási cél”). A korábbi években értesültünk olyan esetről, melynél a visszautasított utastól már a hajóra szállást is megtagadták Olaszországban a nem igazolt beutazási célra vagy feltételekre hivatkozva. A fentiek alapján javasoljuk, hogy hajóval csak rendkívül indokolt esetben, teljes utazási dokumentációval tervezzenek utazást Olaszországból Tunéziába.
Bármely határátkelő helyen történő belépéshez a tunéziai hatóságok érvényes szállásfoglalás bemutatását kérik. AirBNB foglalást a határőrizeti szervek nem fogadnak el és megtagadják az országba való belépést.”
Egyébként azóta több ismerősünk is volt ott, akik be tudtak menni az országba, náluk elfogadták a kempingezést, mint szállást. Amikor mi voltunk két tetősátras autó volt a kompon. Mi és egy cseh overlander páros. Mindkettőnket kiállítottak a sorból, és „No hotel, go Italy” mondattal elvették az útleveleinket.
Tunéziában minden drón katonai eszköznek minősül, így az országba való behozatala tilos. Tőlünk is kérdezték van e drón a kocsiban. Találomra pár dobozt ki is kellett nyitnunk.
Arra nagy gondot fordítanak, hogy ami autó bement az országba, az ki is jöjjön onnan. Külön kap pecsétet a sofőr útlevelébe a gépjármű, és kilépéskor is pecsételnek a kocsinak is egyet a biztonság kedvéért.
Az országban az euro nem elterjedt, a váltónál kell Tunéziai dínárt váltani. Nem fogadják el sok helyen a bankkártyát. Az országból szigorúan tilos kihozni a tunéziai dínárt, vissza kell váltanunk hazautazás előtt. Az fontos, hogy az papírt ne dobjuk el, amit kapunk, mert a visszaváltásnál be kell mutatnunk. 1 TND 120 forint körül mozog 2025 elején. Telefon szolgáltatók, akiknél Sim kártyát tudunk vásárolni az Orange és az Ooredoo.
A kompkikötő mellett közvetlenül található La Goulette, Tunis egyik kerülete. Ezt feltétlenül nézzétek meg, ha ott jártok. A hely híres a plázsról, ahol egymást érik az éttermek, és itt nagyon finomak a halból készült fogások. Januárban is nagy élet volt itt, a bátrabbak még a tengerben is fürödtek. Amikor ott jártunk nagyon sok eső esett, és a csatorna nem győzte elnyelni a sok vizet, ahogy a videóban is láthatjátok hatalmas árvíz volt a kerület főutcáján. A másik, amiről híres Tunisnak ez a kerülete, hogy itt született Claudia Cardinale, akiről egy utcát is elneveztek, és egy graffiti is készült róla az egyik ház falára.
Tunéziában mindenhol rendőrök állnak, és figyelik az embereket. A turistákkal nagyon barátságosak, sokszor beszélgettek velünk. Tunisban érdemes megnézni a belvárost. Az Óratornyot, ami Av. Habib Bourguiba úton van, ahol az I LOVE TUNIS felirat is található, a végében a Bab al-Bhar a Tunisi bazár bejáratánál. A Barcelona teret is keressétek fel, és a környező kis utcácskákat is érdemes bejárni. Ezekről is láthattok anyagot a videóban.
Nagyon kedvesek voltak a helyi emberek. Sokat beszélgettünk velük. Tunéziában az arab nyelven kívül a franciát is sokan anyanyelvi szinten beszélik, hiszen sokáig francia gyarmat volt Tunézia. Angolul beszélgettünk, és sok mindent megtudtunk az országról. Itt a gyerekek hétfőtől szombatig járnak iskolába. A sok utcán kóborló kutya és macska megkeseríti a helyiek életét, sokan halnak meg, mert megharapják őket veszett kutyák. A gáz nagyon olcsó náluk, így a napkollektorok nem terjednek úgy, mint Európában. Nekem az volt a furcsa, hogy a gázkazánok, és a mosógépek is kint vannak az erkélyen, nem foglalják a helyet a lakásban. Ettünk helyi tradicionális süteményeket, amik nagyon finomak voltak. A datolya, amit itt kóstoltunk teljesen más ízű, mint ami nálunk kapható. Mikor elhagytuk az országot, kaptunk ajándékba finom tradicionális süteményeket és datolyát is.
Ami nem maradhat ki a látnivalóból egy festői szépségű kis város Sidi Bou Said fehér házfalaival, kék ajtóival és kék ablakaival. Itt nagyon sok a turista, tele van árussal a hely, akik ha meghallják, hogy magyar vagy, rögtön mindent elsorolnak, amit rólunk tudnak. Bubó doktort például nagyon sok árus ismeri. A hegy tetején van egy kis tér, ahonnan lélegzetelállító látvány nyílik a tengerre, a kikötőre és a városkára. Sidi Bou Said kikötőjét is érdemes megnézni, nagyon szép.
Karthágó Tunishoz nagyon közel fekszik. Népszerű turisztikai célpont. Az ősi romokat meg lehet nézni, de belépőt kell hozzá vásárolni. Egy jeggyel 9 helyszínt tudunk meglátogatni. Nem kell egy napon, több napig is érvényes. Minden hely mellett kényelmesen tudtunk parkolni. A Kathágói Római Színházban (Roman Theatre of Carthage) még napjainkban is tartanak előadásokat. Nekem az összes helyszín közül Antoninus fürdője (Baths of Antoninus) tetszett a legjobban. 2025. januárjában a Karthágói Nemzeti Múzeumot (Carthage National Museum) felújították, így az nem volt látogatható. Megnéztük a Pun kikötőt, (Punic Ports of Carthage) itt sokan voltak kint a tengerparton. Szombat délelőtt jártunk ott. A parton nagy volt az élet, halászhajókon is többen dolgoztak. Ez a kikötő arról híres, hogy kör alakú, amit a térképen is jól lehet látni. A videóban is szerepel, ahogyan a Salambo kerületében található a Pun temető (Tophet of Carthage: Punic Sanctuary) is, amit kedves tunisi barátunkkal látogattunk meg. Ő mesélt a helyről, és állítólag több, mint 70000 feljegyzett gyermekről tudnak, akiknek itt van a sírja. Ez egy ősi szentély, amely az UNESCO Világörökség része.
Tunéziában sok helyen találhatók még ilyen történelmi romok. Az egyik leghíresebbek közé tartozik El Jem, ami nagyon jó állapotban maradt fenn. A tetejére is fel lehet menni, biztonságosan védve van korlátokkal a széle. Az Amfiteátrum Kr u. 230-ban épült. Hatalmas méretű, 30000 embert is képes volt befogadni. Autóval teljesen a lépcsősor tetejéig be lehet menni, és le tudunk parkolni a kerítés mellett. Vigyázat az árusok itt is rögtön lecsapnak a látogatókra. A belépővel a városban lévő múzeumot is meg tudjátok nézni, ami tele van gyönyörű mozaikokkal.
Ha már El Jemben jártok ejtsétek útba Szúsza (Sousse) városát is. Gyönyörű kis város, a medinája igazi kis ékszer. A medina fala mellett egy kis park húzódik, nagyon szépen gondozott, kis padokkal gyönyörű növényekkel. Ha végig megyünk rajta elérünk Sousse Régészeti Múzeumába, (Sousse Archaeological Museum) itt is nagyon sok a látnivaló. Gyönyörű mozaikokkal van tele, nekem személy szerint a Bekaltában talált bizánci korszakból származó keresztelőkút tetszett a legjobban. Ez is látható a videóban.
Tunistól nem messze van még egy hely, amit érdemes megnézni. Ez egy ősi római-berber város volt Uthina vagy Oudna néven ismert. A romok hatalmas területen fekszenek. Van itt egy Amfiteátrum, ami félig a dombba van ásva, így az ülések a lejtőhöz vannak erősítve. Találunk itt egy Bazilikát kör alakú kriptával, Capitoliumot, egy vár maradványait, a falu maradványait, ahol a házak földjén a mozaikok hihetetlen épségben megmaradtak. Az egyik helyszínen ciszternák, vízvezetékek találhatók, ahol le tudunk menni egy lépcsőn a romok alá. A Capitolium tetejéről lélegzetelállító kilátás nyílik az alattunk elterülő tájra.
Tunéziában az árak nagyon kedvezőek az európai árakhoz képest. A benzin és a gázolaj ára rendkívül alacsony. Ha élelmiszer boltban vásárolsz, akkor nem tudsz venni alkoholt, erre külön üzletek vannak.
A közlekedésről pár gondolat. Az autópályán fizetős kapuk vannak. Óvatosan vezessetek, mert az arabok igaz, hogy nem nagyon tartják be a szabályokat, de nem is láttunk balesetet. Szerintem ők fel vannak rá készülve, hogy itt akármi előfordulhat, és ki tudják védeni a veszélyes helyzeteket. Találkoztunk motorossal, aki az autópályán átment előttünk keresztben, az autópályát elválasztó korláton átemelve a motorját, de volt olyan is, aki a szalagkorlát mellett szembe jött velünk a mi oldalunkon. A három sávos részen, már Tunishoz közel egy pásztor a leállósávban terelgette a birkáit. A tunisi forgalomban egyfolytában nyomják a dudát, és a körforgalomban két sávban öt autó áll egymás mellett a dugóban. Ha gyalogosként közlekedsz nem kell megvárnod szerintük, hogy a lámpa zöld legyen a gyalogosoknak, mennek árkon bokron át a legforgalmasabb helyeken, út szélén álló rendőr mellett, és ez teljesen természetes. A behajtani tilos táblákon rendszeresen behajtanak, csak a kezüket emelik fel, és már mehetnek is. Szóval legyetek résen.
A hazafelé tartó kompra várva ne engedjétek magatokat bepalizni. Sokan várakoznak a komp bejáratánál, hogy intézik a dolgaidat, persze nem ingyen.
A kezdeti nehézségek ellenére nagyon jól éreztük magunkat, és amint lehetséges szeretnénk újra ellátogatni Tunéziába.
Remélem segítettem valamit ezzel a bloggal, ha te is most tervezgeted a túrád ebbe az országba. Nézzétek meg a videónkat is, ami a túrán készült.